Encouraging and supporting volunteerism and charitable giving within the communities of family members

History of Foundation’s Board Members/Trustees & Officers:

 

December 1993

 

Auer Family Foundation organized. First Trustees and Officers:

 

Mary M. Auer, President, Edmund R. Auer - Secretary Treasurer

 

 

February 1995

 

Sandi Auer, Mary Pat Pino, and James Auer were appointed as Trustees

 

 

March 1996

 

Bill Auer was elected as Trustee

 

 

November 2000

 

Sandi Auer resigned from the Board and Suzanne Auer was elected to replace her

 

 

January 2003

 

Mary Pat Pino resigned as Trustee and was replaced by William H. Pino

 

 

September 2007

 

Mary M. Auer resigned as Trustee and President, and was appointed Honorary Trustee

 

It was decided that new Trustees shall be appointed for a five year term

 

It was decided that existing Trustees shall serve the following remaining terms:

 

Jim Auer - Thru 2008

 

William Auer - Thru 2008

 

Suzanne Auer - Thru 2009

 

Will Pino - Thru 2010

 

Edmund Auer - No term

 

 

January 2008

 

Linda Auer and Jessica Weber were elected Trustees effective 2008 through 2012

 

 

January 2009

 

Dan Auer and Joseph Auer were elected Trustees 2009 through 2014

 

William Auer was elected Finance Director, effective 1/1/2009

 

 

January 2010

 

John C. Auer was elected Trustee effective 2010 through 2015

 

 

January 2011

 

Jeanne Bonanno was elected Trustee effective 2011 through 2016

 

 

January 2012

 

Molly Rogers was elected Trustee effective 2012 through 2017

 

 

January 2014

 

Steve Auer and Brittany Auer were elected Trustees effective 2014 through 2021

 

Linda Auer was elected Treasurer, effective 1/1/2014

 

 

January 2016

 

Carolyn Auer and Ellie Auer were elected Trustees effective 2016 through 2022

 

Dan Auer elected President, effective 1/1/16

 

 

January 2017

 

Jim Auer was elected Trustee effective 2017 through 2023

 

Mary pat Pino joined as an Executive Council Advisor

 

 

January 2019

 

Kim Auer was elected Trustee effective 2019 through 2024

 

Mary pat Pino was elected Trustee effective 2019 through 2024

 

 

February 2022

 

Mimi Auer was elected Trustee effective 2022 through 2027

 

Julie Hawkins was elected Trustee effective 2022 through 2027